Forty-six Bulldogs officially named GPAC indoor all-conference

Forty-six Bulldogs officially named GPAC indoor all-conference

GPAC Release | 2014 GPAC Indoor Track and Field Championships results

SEWARD, Neb. – A combined total of 46 Concordia men’s and women’s track and field athletes were officially recognized on Thursday as all-conference honorees based on their performances at the 2014 GPAC Indoor Track and Field Championships (Feb. 21-22). The top eight individual finishers and the top three relays in each event at the conference meet claim all-conference laurels (see Concordia list below).

The conference champion Bulldog men boast 26 all-conference recipients, including GPAC titlists John Cartier (400 meter dash), Noah Smith (60 meter dash), Jaap Van Gaalen (600 meter run) and the 4x400 meter relay quartet. Of the 26 honorees, 15 were all-conference in two or more events. Concordia’s men scored points in 16 of the 19 events at the GPAC championships.

On the women’s side, 20 athletes were named all-conference, including first-place finishers Jamie Crouse (weight throw), Sarah Kortze (3,000 meter run) and Kim Wood (1,000 meter and one mile runs). A total of eight were all-conference recipients in two events.

The following Concordia athletes were all-conference in at least three different events: Cartier, Benjamin Hinckfoot, Hayden Hohnholt, CJ Muller and Ben Sievert.

Cartier and Kortze both eclipsed meet records with their work on the track. Cartier’s time of 49.14 broke the GPAC meet record in the 400 meter dash while Kortze set the new standard in the 3,000 meter run by clocking in at 10:22.49.

In addition, Kregg Einspahr was named Hauff Mid-America Sports/GPAC Men’s Indoor Track and Field Coach of the Year after guiding the program to the first GPAC title in school history. Read more about that honor HERE.

MEN (26)

  • Josh Allwardt (seventh in 3,000 meter run; eighth in 5,000 meter run)
  • Jonathon Becker (second in 60 meter hurdles; third in 400 meter dash)
  • Charlie Bloomfield (fourth in 1,000 meter run; third in 4x800 meter relay)
  • Cody Boellstorff (fourth in weight throw; sixth in shot put)
  • Trevor Bresson (sixth in 600 meter run)
  • Matthew Chapa (fifth in 600 meter run)
  • John Cartier (first in 400 meter dash; third in 200 meter dash; first in 4x400 meter relay)
  • Brandon Cook (sixth in heptathlon)
  • Trey Farmer (fifth in shot put; seventh in weight throw)
  • Carson Farr (second in pole vault)
  • Garrett Golke (eighth in 400 meter dash)
  • Alex Heiden (sixth in 400 meter dash; first in 4x400 meter relay)
  • Benjamin Hinckfoot (third in 600 meter run; eighth in 60 meter hurdles; first in 4x400 meter relay)
  • Hayden Hohnholt (third in 5,000 meter run; sixth in 3,000 meter run; eighth in 1,000 meter run)
  • Jacob Kettner (fourth in 600 meter run; fifth in triple jump)
  • Zachary Lurz (seventh in shot put)
  • Andrew Malan (third in 4x800 meter relay)
  • CJ Muller (fourth in 400 meter dash; sixth in 200 meter dash; first in 4x400 meter relay)
  • Tai Pleasant (fifth in 200 meter dash)
  • Adam Prahlow (third in 1,000 meter run; third in 4x800 meter relay)
  • Brandon Ramos (fifth in heptathlon)
  • Benjamin Schulteis (fifth in weight throw)
  • Ben Sievert (second in one mile run; second in 5,000 meter run; third in 3,000 meter run)
  • Noah Smith (first in 60 meter dash; fifth in 400 meter dash)
  • Jaap Van Galen (first in 600 meter run; third in 4x800 meter relay)
  • Lucas Weichman (third in heptathlon)

WOMEN (20)

  • Stephanie Coley (third in shot put; third in weight throw)
  • Jamie Crouse (first in weight throw)
  • Brittany Erdmann (eighth in shot put)
  • Kellie Fegter (seventh in pole vault)
  • Rianne Gross (fourth in pole vault)
  • Montana Hayes (sixth in pentathlon)
  • Sarah Kortze (first in 3,000 meter run; second in 5,000 meter run)
  • Lydia Pomerenke (third in pentathlon; seventh in 60 meter hurdles)
  • Kali Robb (fifth in weight throw; seventh in shot put)
  • Erika Schroeder (eighth in 800 meter run; second in 4x800 meter relay)
  • Katelyn Shoup (fourth in triple jump)
  • Sara Simmons (sixth in pentathlon)
  • Cassie Starks (second in pole vault)
  • Angela Steinbacher (second in 4x800 meter relay)
  • Marti Vlasin (seventh in 600 meter run; second in 4x800 meter relay)
  • Jenean Williams (third in 800 meter run; second in 4x800 meter relay)
  • Renee Williams (seventh in one mile run)
  • Kim Wood (first in 1,000 meter run; first in one mile run)
  • Shelby Yelden (eighth in pole vault)
  • Quriosity Young (eighth in 60 meter dash)

27 February 2014

Senior Jonathon Becker